Wyrażam zgodę na przetwarzanie powyższych danych oraz potwierdzam zapoznanie się z Zastrzeżeniami prawnymi, Polityką prywatności i cookies. Administratorem danych osobowych zbieranych za pomocą tego formularza jest BARNAŚ CONSULTING, NIP 8731071705

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ DO AUTORA
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ DO AUTORA
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Autor MAREK BARNAŚ

13 maja 2021

W jaki sposób wdrażać zarządzanie integralnością zasobów (Asset Integrity Management) oraz z czego skorzystać?

Na kanwie dotychczasowych wpisów, dziś chcę podzielić się z Wami moimi obserwacjami dotyczącymi sposobu zarządzania integralnością zasobów w odniesieniu do tych maszyn, urządzeń i systemów, którymi zwykle zarządza się w przemyśle procesowym, energetyce, przemyśle spożywczym, farmaceutycznym czy gazownictwie.

Pisząc wcześniej o integralności zasobów wymieniłem szereg grup zasobów, które muszą być nimi objęte oraz różne fazy cyklu życia tychże, które należy odpowiednio nadzorować. W pełnym cyklu i zakresie zespół czynności pozwoli w sposób zadowalający optymalnie zarządzać tym, czym dysponujemy.

Zarządzanie takie jest procesem złożonym i wynika to z kilku czynników, z których chyba najbardziej istotnym jest ilość danych, zawartych w dokumentach, raportach, analizach, protokołach badań i inspekcjach.  Drugim istotnym czynnikiem wpływającym na skomplikowanie tych analiz jest parametr optymalizacyjny. Bo nie tak samo będziemy optymalizować koszty przeglądów i badań, jak ich częstotliwość.

Niezwykle istotne w tym przypadku jest:

- zaprojektowanie całego systemu zarządzania zasobami - zanim jeszcze pokusimy się o zakup software,

- wybór narzędzi informatycznych wspierających,

- dobór zespołu zaangażowanych pracowników,

- zaimplementowanie i okresowa walidacja systemu.

 Nie odkrywam Ameryki mówiąc, że najpierw układamy procesy, a dopiero  potem wdrażamy narzędzie informatyczne. To już Andrzej Bogusz wyłożył w swoim wpisie. Każdy z tych etapów jest istotny i warto poświęcić odpowiednią ilość czasu i środków na każdy z nich.

We wcześniejszym artykule wspomniałem, że jako minimalne wymaganie dla systemu informatycznego umożliwiającego rozpoczęcie zarządzania zasobami w firmie, należy uznać system klasy CMMS (Computerised Maintenance Management System), czyli zautomatyzowany system wspierający utrzymanie ruchu. To jako minimum, lecz jak zwykle warto zrobić krok dalej, czyli sięgnąć po produkt klasy EAM (Enterprise Asset Management).

Oprogramowanie do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa (znane również jako oprogramowanie EAM) zarządza cyklem życia zasobów w czasie rzeczywistym, w tym maksymalizując ich żywotność poprzez zarządzanie konserwacją (naprawami), śledzenie ich fizycznego przemieszczania się po obiektach, monitorowanie stanu pracy, w którym się znajdują, koszty finansowe utrzymania składników majątku i ewidencji historii ich napraw. Aktywa monitorowane przez oprogramowanie EAM mogą obejmować zarówno aktywa fizyczne, jak i sprzęt używany podczas operacji biznesowych.

Aktywa zarządzane za pomocą oprogramowania EAM zwykle obejmują różne ich typy w wielu działach i lokalizacjach i mają wpływ na prawie wszystkie części Twojej firmy (od produkcji po zaopatrzenie, zasoby ludzkie i finanse).

Oprogramowanie do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa może pomóc w zapewnieniu wysokiej niezawodności zasobów i niewielkich lub zerowych przestojów. Może to usprawnić wyższe poziomy produkcji i zwiększyć przychody. Może również pomóc w utrzymaniu firmy w ryzach, jeśli chodzi o zgodność z przepisami, ponieważ oprogramowanie EAM prowadzi szczegółową dokumentację historii badań, inspekcji i konserwacji, abyś był na bieżąco z najnowszymi standardami bezpieczeństwa.  

Na rynku spotkać można szereg tego typu rozwiązań.

 

Korzyści z oprogramowania do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa (EAM)

 

Oprogramowanie do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa połączy finansową i operacyjną stronę zarządzania sprzętem i aktywami w jednym miejscu. Aby oprogramowanie do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa działało w sposób poprawiający jakość prowadzonej działalności, warto skorzystać z następujących zalet tego typu oprogramowania. Są nimi:

- Zarządzanie wszystkimi zasobami w jednym programie (od projektu, poprzez zakup, eksploatację i utylizację);

- Możliwość analizy i zarzadzania konserwacją i utrzymaniem ruchu w oparciu o dokładne i  szczegółowe dane dotyczące stanu wszystkich powiązanych zasobów, lokalizacji części zamiennych i narzędzi potrzebnych do konserwacji oraz koordynacji i zarządzania zasobami (takimi jak personel do wykonania zlecenia pracy);

- Wygoda jednej bazy danych aktywów umożliwia jeden dostęp do warunków, parametrów ich użytkowania, lokalizacji i harmonogramów badań, testów i  inspekcji;

- Bieżący wgląd w zapisy i raporty z badań i  inspekcji;

- Zmniejszenie kosztów pracy związane z nadgodzinami związanymi z konserwacją, dzięki możliwości odpowiedniego skoordynowania i zaplanowania tych czynności;

- Zwiększony zwrot z inwestycji, zmniejszając koszty pracy związane z czynnościami konserwacyjnymi.

Posiadanie niezawodnego oprogramowania EAM może zmniejszyć nadgodziny, koszty pracy, przestoje w produkcji i nie tylko.

 

Korzystanie z możliwości oprogramowania EAM i współpracy z  ERP.

 

Niektóre programy ERP oferują podstawowe funkcje EAM, takie jak zarządzanie aktywami lub planowanie finansowe zakupu aktywów. Jednak EAM przenosi zarządzanie zasobami na wyższy poziom, dzięki zarządzaniu konserwacją i monitorowaniu zasobów. Z tym aspektem zwykle nie poradzi sobie żaden moduł zarządzania aktywami w ramach ERP.

Wiele firm będzie musiało zainwestować w dwa oddzielne rozwiązania: jedno do zarządzania operacjami biznesowymi (ERP), a drugie do zarządzania aktywami (EAM). ERP ma szeroki zakres, który może obejmować wszystko, od finansów, produkcji, zasobów ludzkich i nie tylko. Z drugiej strony EAM jest bardziej ukierunkowanym systemem, którego jedynym celem jest upewnienie się, że aktywa organizacji pozostają w dobrym stanie, aby pomóc w osiąganiu zysków.

Wiele firm może zakupić system ERP jako w pełni zintegrowane rozwiązanie typu „wszystko w jednym”. I chociaż prawdą jest, że niektóre systemy ERP będą oferować funkcjonalność EAM, wdrożenie ERP do celów EAM w branży intensywnie korzystającej z zasobów może prowadzić do komplikacji w przyszłości. Ponadto korzystanie z odmiennych systemów może powodować nieefektywność działania organizacji. Obejmuje to ryzyko związane ze zgodnością, niespójnościami w użytkowaniu i raportowaniu oraz problemy z aktualizacjami.

 

Czy można uzyskać jeszcze lepsze efekty i większe wsparcie?

 

Idąc jeszcze dalej, znajdziemy już nie tak liczne i uniwersalne produkty, które „potrafią” jeszcze więcej. Narzędzia te pozwalają np prowadzenie analiz ryzyk technicznych, w oparciu o wybrane i uznane  specyfikacje techniczne, czy prowadzenie analiz zdatności do użycia zasobów (Fitness for service”. Tego typu narzędzia oferują niektóre globalne firmy z sektora TIC, ale również znaleźć można bardzo ciekawe i zaawansowane narzędzia przygotowane przez ekspertów od inżynierii i oprogramowania głównie z Ameryki Północnej i Europy. Nie chcąc sugerować żadnego z nich gorąco polecam zapoznanie się z ich możliwościami, korzyściami z zastosowań oraz możliwymi kompilacjami z ERP-em i/lub EAM-em.

Reasumując, narzędzia informatyczne samodzielnie nie naprawią nieułożonych procesów i działań, ale w znaczący sposób ułatwią zarzadzanie tymi procesami, minimalizując ryzyka techniczne oraz przysparzając nam korzyści finansowych wynikających z optymalizacji.

Artykuły tego Autora

17 grudnia 2023
    Spośród projektów którymi zajmowałem się w ostatnim czasie, jednym z najciekawszych, lecz również wymagających, był projekt związany z zarządzanie majątkiem, integralnością zasobów, oraz sformułowaniem oczekiwanego i pożądanego poziomu zapewnienie bezpieczeństwa
10 listopada 2023
  Kluczowe czynniki wpływające na powstanie awarii i pochodzące z niewłaściwego zarządzania zmianami (MOC) i efektywność tego procesu. Jak zapowiedziałem w poprzednim wpisie, dziś zajmę się opisem głównych czynników mających wpływ
04 listopada 2023
Czy i jak zarządzać zmianami? Czy jest to istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa procesu i organizacji? Jak skutecznie to robić? Czy jako manager robię to skutecznie i efektywnie? Takie pytania
13 września 2022
  Po małej przerwie związanej z natłokiem innych aktywności, powracamy do systematycznych wpisów na naszym blogu.  Leczenie nie tylko ludzi, ale i organizacji wymaga na wstępie diagnozy, a potem skutecznego leczenia.