Czy i jak zarządzać zmianami? Czy jest to istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa procesu i organizacji? Jak skutecznie to robić? Czy jako manager robię to skutecznie i efektywnie?
Takie pytania nasuwają się każdemu managerowi, który zarządza obiektem, instalacją lub całym zakładem produkcyjnym w przemyśle procesowym. Ale czy ten temat dotyczy wyłącznie przemysłu procesowego?
Chyba nie, to temat szerszy i wykraczający poza przemysł procesowy. Rozmawiając z praktykami biznesu, konsultantami, napotkałem podejście
Zarządzanie ryzykiem podczas sukcesji jest jedną z najbardziej efektywnych metod osiągnięcia celu sukcesji, nawet przy użyciu najbardziej uproszczonych technik. Dla każdego Właściciela biznesu sukcesja to kamień milowy, jedyny i niepowtarzalny – w końcu przeprowadza sukcesję swojego biznesu po raz pierwszy i… ostatni. Dlatego sukces jest tu pożądany, wręcz niezbędny, a pomimo to wiele sukcesji kończy się niepowodzeniem.
Sukcesja to przełomowy czas dla firmy. Dorobek wielu dziesiątek lat jest przekazywany kolejnemu
Po małej przerwie związanej z natłokiem innych aktywności, powracamy do systematycznych wpisów na naszym blogu. Leczenie nie tylko ludzi, ale i organizacji wymaga na wstępie diagnozy, a potem skutecznego leczenia. Bez diagnozy leczymy objawowo, a to jak wiecie nie jest najlepszy sposób leczenia i skuteczność leczenia jest wówczas mizerna. Znając jednak diagnozę, możemy zastosować odpowiednią terapię, oraz skutecznie i efektywnie ją zaimplementować.
W dzisiejszym wpisie podam sposób opracowania diagnozy, w
Analiza ryzyka jest jednym z podstawowych narzędzi zwiększających szanse biznesu na bezpieczne przejście przez kryzys: sytuacja wojny, pandemia, czy krach giełdowy. Taka analiza, która jest początkiem, a nie końcem, podlega regularnej aktualizacji i uruchamia konkretne działania mitygacyjne. Zarządzanie ryzykiem w kryzysie podlega tym samym zasadom co zarządzanie ryzykiem w projektach.
U sąsiada wybuchła wojna. Jesteśmy nią bezpośrednio dotknięci. Boimy się, że rozleje się na nasz kraj. Przyjeżdżają uchodźcy wojenni. Współczujemy,
Zysk w biznesie: jest premią za ryzyko czy za ryzykanctwo? Czy – i po co – zarządzać ryzykiem w biznesie?
Premia za ryzyko to pojęcie z rynków kapitałowych. Ale w potocznym rozumieniu sukces w biznesie odnosi ten, kto odważnie podejmuje ryzyko. Oczywiście pomijając tych biznesmenów, którzy działają nieuczciwie i/lub nielegalnie (choć oni również podejmują ryzyko). A jak jest naprawdę? Wszyscy (większość) tych osób naprawdę „podejmowała” ryzyko? A może po prostu